LG 85 Inch QNED evo AI, 4K 144Hz Smart TV, QNED93 Series, AI Magic Remote, webOS25 2025, Color Black Model – 85QNED93A6A-AMAQ – 1 Year Warranty.
Highlights
  • Incredibly rich color palette from All New Dynamic QNED Color Pro
  • 4K picture quality, upscaled visual and surround sound from the alpha 8 AI Processor Gen2
  • New AI button, voice controls, drag and drop functions on the AI Magic Remote
  • Enhanced clarity and exceptional contrast with MiniLED
  • High resolution on a massive Ultra Big TV screen
7,299.00 د.إ 8,999.00 د.إ
All New Dynamic QNED Color Pro
With LG’s new and unique wide color gamut technology, see lifelike and vivid color on your screen.
Splashes of paint burst from the floor up in diverse colors.
MiniLED powered by New alpha AI Processor
*MiniLED size is based on LG’s internal standards.
The smarter and faster alpha 8 AI Processor Gen2 from a decade of innovation
AI Picture Pro brings every frame to life
*Internet connection required.
*AI Chatbot available in countries supporting NLP in their native language.
*It is possible to link the AI chatbot to customer service.
*Supported menus and apps may vary by country.
*Menus displayed may be different upon release.
*Keyword recommendations vary according to the app and time of day.
Slim Design
Add a modern touch with a sleek design that blends into your space gracefu
Specification
Brands
LG
Video Format 4K
Screen Size 85 in
Colour Name black
Operating System WebOS
Product Height 17.6 cm
What’s In The Box television
Model Year 2025
Smart Functionality Smart
Model Name 85QNED93A6A-AMAQ
Number of HDMI Ports 4
Product Weight 34 KG
Refresh Rates 120Hz