Bosch Serie 6 | Semi Built In Dishwasher Color White Model-SMI68NS10M | 1 Year Brand Warranty.
Availability:
Out of stock
Highlights
  • Brand: Bosch
  • Model: SMI68NS10M
  • Color: White
  • Product Type: Built-in Dishwasher
4,399.00 د.إ 4,999.00 د.إ
Out of stock
Bosch Serie Dishwasher 14 place settings White SMV88TX46M
Bosch Serie 6 | Semi Built In Dishwasher White SMI68NS10M
Bosch Serie 6 | Semi Built In Dishwasher White SMI68NS10M Our ActiveWater 60 in A+++: Very good for the environment and your budget thanks to top efficiency performance
It is the ideal place for cutlery and smaller kitchen utensils, e.g. ladles or whisks.
Specification
Weight 36 kg
Brands
BOSCH
Height with worktop (mm) 0 mm
Adjustable plinth both horizontal and vertical
Net weight (kg) 36.322 kg
Drying progress indicator status display, Time remaining indicator front, water inlet
List of programmes Auto 45-65°C, Economy, Glass, Intensive, night program, Pre-Rinse, Quick wash
Name, programme 1 Intensive
Name, programme 2 Auto
Name, programme 3 Economy
Name, programme 5 Glass
Name, programme 6 Quick Wash
Name, programme 7 Quick Wash
Name, programme 8 Pre Rinse
Programme duration, programme1 (min.) 125-135
Programme duration, programme2 (min.) 90-160
Programme duration, programme3 (min.) 210
Programme duration, programme4 (min.) 235-240
Programme duration, programme5 (min.) 85-90
Programme duration, programme6 (min.) 60
Programme duration, programme7 (min.) 29
Programme duration, programme8 (min.) 15
Reference programme Eco
Number of different wash temperatures 6
Temperature, programme 1 (°C) 70
Temperature, programme 2 (°C) 45-65
Temperature, programme 3 (°C) 50
Temperature, programme 4 (°C) 50
Temperature, programme 5 (°C) 40
Temperature, programme 6 (°C) 65
Temperature, programme 7 (°C) 45
Water protection system Total system
Energy consumption (kWh) 0.78 kWh
Energy consumption, programme1 (kWh) 1.45-1.5
Energy consumption, programme2 (kWh) 0.95-1.6
Energy consumption, programme3 (kWh) 0.896
Energy consumption, programme4 (kWh) 1.05-1.09
Energy consumption, programme5 (kWh) 0.85-0.9
Energy consumption, programme6 (kWh) 1.3
Water consumption, programme 1 (l) 12-15
Water consumption, programme 2 (l) 7-18
Water consumption, programme 3 (l) 9.3
Water consumption, programme 4 (l) 10
Water consumption, programme 5 (l) 11-14
Water consumption, programme 6 (l) 10
Water consumption, programme 7 (l) 10
Water consumption, programme 8 (l) 4
Water consumption 10.4 l
Maximum temperature for water intake (°C) 60 °C
Connection rating (W) 2,400 W
Length electrical supply cord (cm) 175 cm
Current (A) 10 A
Length inlet hose (cm) 165 cm
Length outlet hose (cm) 190 cm
Plug type GB plug