Bosch Serie 4 | Wall-Mounted Cooker Hood Black Model-DWK97HM60B | 1 Year Brand Warranty.
Availability:
Out of stock
Highlights
  • Brand: Bosch
  • Model: DWK97HM60B
  • Color: Black
  • Product Type: Wall mounted Cooker Hood
6,380.00 د.إ 6,900.00 د.إ
Out of stock
Bosch Serie Dishwasher 14 place settings White SMV88TX46M
Bosch Serie 4 | Wall-Mounted Cooker Hood DWK97HM60B
  • Ducted extraction rate according to DIN/EN 61591max. 420 m³/h
  • Maximum extraction rate exhaust air 420 m³/h according to EN 61591
  • Extraction rate exhaust air according to EN 61591:
    max. normal use 420 m³/h, intensive 680 m³/h
Specification
Weight 30 kg
Dimensions 10 × 10 × 15 cm
Brands
BOSCH
Diameter of air outlet (mm) 120 / 150 mm
Colour Black
Grease filter material Washable aluminium
Grease filter type Kassette
Installation typology Wall-mounted
Material of the body Glass, Lacquered
Material chimney Stainless steel
Motor location Integrated motor in hood body
Number of motors 1
Operating Mode Convertible
Typology Chimney
Connection rating (W) 263 W
Length electrical supply cord (cm) 130 cm
Frequency (Hz) 50; 60 Hz
Total power of the motors (W) 260 W
Voltage (V) 220-240 V
Width 60 cm
Depth of the product 499 mm
Construction type Built-in
Operating Mode Convertible
Sound pressure max. normal 45 dB (A)
Type of control setting and signalling devices LED, touch control
Energy efficiency class B
Total annual energy consumption 56.6 kWh/annum
Power consumption standby/display off 0.2 W