Bosch Serie 4 | Built-in Fully Integrated Dishwasher White Model-SMV46NX10M | 1 Brand Year Warranty.
Availability:
Out of stock
Highlights
  • Brand: Bosch
  • Model: SMV46NX10M
  • Color: White
  • Product Type: Built-in Dishwasher
4,295.00 د.إ 4,999.00 د.إ
Out of stock
Bosch Serie Dishwasher 14 place settings White SMV88TX46M
Bosch Built-in Fully Integrated Dishwasher White SMV46NX10M
Bosch Built-in Fully Integrated Dishwasher White SMV46NX10M Our ActiveWater 60 in A+++: Very good for the environment and your budget thanks to top efficiency performance
It is the ideal place for cutlery and smaller kitchen utensils, e.g. ladles or whisks.
Specification
Weight 35 kg
Dimensions 9 × 9 × 13 cm
Brands
BOSCH
Width of the product (mm) 598 mm
Height of the product (mm) 815 mm
Installation typology Integrated
Number of place settings 13
Water consumption 10.4 l
List of programmes Auto 45-65°C, Economy, Glass, Intensive, Pre-Rinse, Quick wash
Additional operational options Extra Rinse, half load, HygienePlus, Machine Care
Noise level (dB) 44
3rd Rack 3rd Rack 1.1
Length electrical supply cord (cm) 175 cm
Length outlet hose (cm) 190 cm
Connectivity type N/A
Color / Material panel Stainless steel
Construction type Built-in
Door panel options Not possible
Drying system Heat exchanger
Tub material Stainless steel
Height with worktop (mm) 0 mm
Adjustable plinth both horizontal and vertical
Net weight (kg) 35.322 kg
Name, programme 1 Intensive
Name, programme 2 Auto
Name, programme 3 Economy
Name, programme 4 Glass
Name, programme 5 Quick Wash
Name, programme 6 Pre Rinse
Programme duration, programme1 (min.) 125-135
Programme duration, programme2 (min.) 90-160
Programme duration, programme3 (min.) 210
Programme duration, programme4 (min.) 85-90
Programme duration, programme5 (min.) 60
Programme duration, programme6 (min.) 15
Reference programme Eco
Number of different wash temperatures 5
Temperature, programme 1 (°C) 70
Temperature, programme 2 (°C) 45-65
Temperature, programme 3 (°C) 50
Temperature, programme 4 (°C) 40
Temperature, programme 5 (°C) 65
Water protection system Total system
Energy consumption (kWh) 0.78 kWh
Energy consumption, programme1 (kWh) 1.45-1.5
Energy consumption, programme2 (kWh) 0.95-1.6
Energy consumption, programme3 (kWh) 0.896
Energy consumption, programme4 (kWh) 0.85-0.9
Energy consumption, programme5 (kWh) 1.3
Energy consumption, programme6 (kWh) 0.05
Water consumption, programme 1 (l) 12-15
Water consumption, programme 2 (l) 7-18
Water consumption, programme 3 (l) 9.3
Water consumption, programme 4 (l) 11-14
Water consumption, programme 5 (l) 10
Water consumption, programme 6 (l) 4
Water consumption 10.4 l
Maximum temperature for water intake (°C) 60 °C
Connection rating (W) 2,400 W
Current (A) 10 A
Length inlet hose (cm) 165 cm
Length outlet hose (cm) 190 cm
Plug type GB plug